Przejdź do treści

Czym jest wznowienie granic działki?

wznowienie granic działki

Wznowienie granic działki – zapewne niejednokrotnie słyszeliśmy o usłudze geodezyjnej, jaką jest wznowienie granic działki, do której wykonania co oczywiste niezbędne jest posiadanie odpowiednich uprawnień geodezyjnych. Geodeta z Olsztyna oferuje w swoich usługach pozycję wznowienia granic. Wznowienie granic działki (nazywane również wznowieniem granic nieruchomości oraz znaków granicznych) to usługa realizowana i wykonywana nader często, warto więc dowiedzieć się więcej na jej temat.

Oczywiście przy wznowieniu granic działki bardzo ważne jest wyjaśnienie i sprecyzowanie, czym jest wznawianie wspomnianych znaków graficznych, a co za tym idzie jaka jest zależność między znakami a punktami granicznymi. Znakami granicznymi nazywamy nic innego jak każdy znak który został wykonany z trwałego co do tego materiału, jednocześnie zastosowany i ułożone zgodnie z punktem typowo granicznym. Zalicza się do nich również element zagospodarowania terenu, i spotykamy najczęściej takie znaki graficzne jak :

-Butelki

-Kamienie

-Elementy typowo betonowe

-Drewniane pale nazywane potocznie palikami geodezyjnymi

Znaki co oczywiste umieszczane są w miejscu wszystkich punktów granicznych danej działki, jednocześnie nie wolno ich usuwać czy zniszczyć, grozi za to odpowiedzialność karna.

Punktem granicznym nazywa się, punkt jaki precyzuje granicę danej nieruchomości lub działki, są one niczym innym jak sposobem załamania się granicy, czyli w sytuacji hipotetycznej gdy nasza działka ma kształt kwadratu to mówimy o 4 punktach granicznych. Jest to prawie jak mapa do celów projektowych, należy dbać o każdy szczegół.

Kiedy niezbędne jest wznowienie granic działki?

Wbrew temu co się wydaje, wznowienie granic działki to dosyć często realizowane przez firmy geodezyjne zadania, przede wszystkim pozwala niejednokrotnie wyjaśnić nader ważną kwestię, a mianowicie uzyskania pewności co do granicy danej działki, nieruchomości czy gruntu. Mało kiedy zdajemy sobie sprawę, iż wznowienie granic działki wykonuje się zawsze w sytuacji gdy niesiemy się z zamiarem wykonania ogrodzenia naszego domu czy jakiegokolwiek innego obiektu oraz nieruchomości. Wznowienie granic działki zakłada na nowo oznaczenie uszkodzonych punktów, tych które zostały ewentualnie przesunięte lecz jednocześnie granice działki zostały skonkretyzowane w przygotowanej dokumentacji.

Bardzo ważną kwestią w tym aspekcie, jest pamiętanie o potrzebie zgłoszenia wszelkich prac do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, a co za tym idzie po przeprowadzeniu przez nią analizy uzyskaniu niezbędnej zgody.

Jednym słowem, wznowienie granic działki to nic innego jak określenie ich rzeczywistej granicy, z wykorzystaniem oraz zastosowaniem do tego celu wszystkich istniejących wcześniej punktów, dokumentacji czy jakichkolwiek śladów geograficznych.

Dzięki czemu sporządzona zostaje i przygotowana odpowiednia dokumentacja, jednocześnie pojawiają się nowe znaki graficzne, jakie precyzują granice danej działki, między chociażby dwoma obiektami czy budynkami, a więc w aspekcie jakichkolwiek nieruchomości. Dlatego przy każdych sporach co do granicy danej działki, również tych prawnych firmy geodezyjne wykonują wspomniane wznowienie działki.

4.7/5 - (6 votes)

1 komentarz do “Czym jest wznowienie granic działki?”

  1. Pingback: Mapa do celów projektowych - czym jest i po co nam ona?

Możliwość komentowania została wyłączona.